Už jste léčeni, ale potřebujete další pomoc
Pokud jste otevřeli tuto stránku, jste pravděpodobně v situaci, kdy jste pociťovali nebo pociťujete psychické obtíže a snažili jste se nebo se je snažíte aktuálně řešit. Není lehké přiznat si přetrvávající přítomnost takových obtíží a potřebu opět vyhledat odbornou pomoc. To, že jste dospěli až sem, svědčí o vaší síle a odvaze.
Ačkoli bývá psychiatrická péče někdy ve společnosti vnímaná s despektem a obavami, jde o odbornou pomoc stejně, jako když řešíme jakékoli jiné zdravotní problémy. Bohužel řada lidí své psychické problémy z různých důvodů nepřiznává či nerozpoznává (mluví se o tzv. skryté nemocnosti) nebo nedostává adekvátní odbornou pomoc a často zbytečně a dlouho trpí.
Rozmýšlení nad tím, jaká je vaše situace, co vám pomáhá ke zlepšení a co dále potřebujete, je velmi důležité. Pokud vnímáte, že potřebujete více podpory, informací, služeb nebo změnu v podpoře či pomoci, kterou nyní dostáváte, je to naprosto v pořádku. Psychické problémy, jejich vývoj a potřeby každého se liší a v čase proměňují.
Pravděpodobně zjišťujete, co nebo kdo vám pomáhá a co naopak vaše potíže zhoršuje. Možná vaše obtíže již v minulosti odezněly a nyní se opět probouzejí nebo se objevují obtíže nové, které dosud neznáte. To se může dít v souvislosti s novými životními událostmi nebo i bez zjevných souvislostí. Je především důležité, jak vy osobně prožíváte míru těchto obtíží a to, jak vstupují do vaší osobní spokojenosti a běžného fungování. Ať už své obtíže či situaci považujete za mírné či závažné, považujeme za důležité je řešit, neboť věříme v možné zlepšení situace.
Zvažte, kolik a jakou pomoc v současné době potřebujete. Pokud pro své rozhodování, na koho se obrátit, potřebujete více informací, můžete se obrátit na pracovníky, se kterými jste v kontaktu, nebo na některou z poraden viz níže, kde mají přehled o dostupných službách a mohou vám pomoci se ve vaší situaci lépe zorientovat a najít vhodnou pomoc.
Kdo, co a kde mi může pomoci?
Vaše dosavadní zkušenosti s léčbou jsou velmi důležité, ať už je vnímáte jako pozitivní či negativní. Přináší informace, které pomáhají rychleji si uvědomit nástup obtíží, včas vyhledat odbornou pomoc či upravit něco ve svém běžném fungování (např. změnit režim spánku a odpočinku, vzít si pár dnů volna, předat zátěžové úkoly jiným lidem apod.) a předejít tak rozvinutí obtíží. Někdy však může být předešlá zkušenost překážkou. Možná si říkáte : “já už jsem to překonal/a, mě už se to znovu stát nemůže” , “já už vím jak na to, nikoho nepotřebuji” nebo si říkáte “jestli projít tím, co minule, tak to raději nic – zkusím se z toho nějak dostat sám/a”, “horší už to být nemůže, já to vydržím” apod.. Předešlá nepříjemná zkušenost s psychiatrickou péčí může být velkou překážkou, což je škoda, neboť odborná psychiatrická či psychoterapeutická pomoc může být někdy zásadní pro ústup obtíží.
Pokud vnímáte, že se potřebujete více zorientovat v tom, co nyní prožíváte, dovolujeme si vám nabídnout základní vodítko pro vaši orientaci a posouzení vaší situace v části webu Ještě jste se neléčili a cítíte potíže.
Základní sociální poradenství, tj. informace o službách, jejich dostupnosti, orientace, doprovázení v situaci atd. poskytuje každá sociální služba a pracovníci jednotlivých služeb vás jistě rádi nasměrují. Pokud v současnosti pracujete s některým odborníkem, můžete svou situaci samozřejmě řešit s ním.
Pokud s žádným odborníkem nepracujete nebo vám vaše spolupráce nevyhovuje, můžete se podívat do Slovníčku pojmů, kde najdete seznam jednotlivých profesí v rámci psychiatrické péče s popisem, co dělají a jak vám mohou pomoci.
Cílené poradenství s možností doprovázení v řešení situace nabízí tzv. Odborné sociální poradenství v rámci Služeb psychiatrické rehabilitace.
K dispozici jsou také Občanské poradny, které mají za úkol poskytovat lidem informace a kontakty na jiná odborná pracoviště a být především průvodcem po celou dobu obtíží. Služby poskytované občanskou poradnou nejsou spojeny se specifickým okruhem obtíží, mají široký záběr a zasahují do mnoha oblastí lidského života.
Specializované poradny reagují na potřebu specifické odborné pomoci a nabízejí cílenou podporu při určitých psychických obtížích.
Případně se můžete obrátit na Internetové poradny, Linky důvěry nebo na Ambulance psychiatrů a Ambulance klinických psychologů.
Je důležité mluvit o tom, co se s vámi děje, konzultovat své otázky a pochybnosti. Své obtíže nezlehčujte ale ani nepřeceňujte! Někdy může být obtížné vybrat v široké nabídce kontaktů, jakou organizaci či odborníka oslovit. Vodítkem může být nabídka služeb, vaše potřeby a očekávání, vzdálenost od místa bydliště, aktuální dostupnost, úhrada služby (většina služeb je poskytována bezplatně, hrazena např. ze zdravotního pojištění nebo prostřednictvím grantů, některé služby jsou však placené, zvláště pokud se jedná o privátní odbornou praxi) atd. Při telefonickém či osobním kontaktu by vám měl daný odborník poskytnout všechny potřebné informace pro Vaše rozhodování.
Pravděpodobně již máte první zkušenosti s lidmi z pomáhajících profesí (s lékaři, sestrami, sociálními pracovníky, psychology, psychoterapeuty, ergoterapeuty, pracovními asistenty či dalšími profesemi (Slovníček pojmů). Často přicházíme s určitým očekáváním a předpoklady, co by lidé v pomáhajících profesích měli dělat a jsme zklamáni, pokud se naše očekávání nenaplňuje. Vyjasňování očekávání, nabídky a možností pomáhajících profesionálů je nutnou součástí spolupráce a někdy je třeba vytrvat určitý čas, seznámit se s více službami či pracovníky, aby člověk našel to, co mu nejvíce vyhovuje a je pro něj užitečné. Každý člověk (i každá profese) je jiný, vychází z různých podmínek a zkušeností a zastává rozličné role. Tak se i přístup, způsoby práce a nabízené služby pracovníků pomáhajících profesí mohou lišit.
Máte právo na volbu pracovníka, se kterým budete pracovat, stejně jako na výběr služby, kterou budete užívat! Právo na změnu je samozřejmostí. Je třeba ovšem dodat, že spolupráce je vždy otázkou dohody obou stran a výstupy spolupráce přichází až po určité době.
Vzhledem k tomu, že každý z nás potřebuje jiné věci a nabídka služeb a odborníků je omezená, můžete se dostat do situace, kdy víte, co přesně potřebujete, ale daná pomoc není aktuálně dostupná (např. je služba obsazená) nebo neexistuje (např. služba nebyla vytvořená). Někdy se stane, že jsou takové přijímací podmínky do služby, které nesplňujete, nebo vám náplň služby v něčem nemusí vyhovovat a splňuje vaši představu jen částečně. Věříme tomu, že pracovníci, se kterými jste aktuálně v kontaktu, vám mohou pomoci řešit takovou situaci a že pracovníci nových služeb vám vyjdou maximálně vstříc v rámci svých možností.
Lidé s dlouhodobými závažnějšími obtížemi někdy po určité době pociťují zklamání z toho, že léčba nepostupuje tak rychle a účinně, jak by si člověk přál, a vyžaduje další úsilí a trpělivost. Smutek, únava či rozhořčení pak mohou vést k myšlenkám léčbu vzdát. Někdy lidé přecházejí od jednoho odborníka k druhému, navštěvují řadu služeb současně, jindy po prvním neúspěchu nebo nenaplněném očekávání zůstávají sami s přesvědčením, že “jim nikdo stejně neporozumí” nebo “že je to zbytečné” a mají pocit, že “jim nikdo a nic nepomůže”. Někdy je to těžké, přesto si myslíme, že má smysl ve svém úsilí pokračovat. V takový moment mohou pomoci vaši blízcí a odborná pomoc od profesionálů (Slovníček pojmů), kteří vás mohou podpořit, podat více informací a najít další pomoc či cesty ke zlepšení vaší situace.
Na druhou stranu lidé mohou pociťovat úlevu, vidět pokroky, cítit, jak zdravotní obtíže ustupují a možná přichází pocit, že své obtíže či nemoc začínají zvládat. Ačkoli je tento pocit přívětivý, přináší jistá rizika. Nával radosti, která je jistě oprávněná, může vést k polevení léčby, snížení pozornosti k možnému zhoršení zdravotního stavu, k myšlenkám léčbu ukončit či dokonce k předčasnému odchodu z léčby či služby. Takové myšlenky doporučujeme vždy konzultovat s pomáhajícími profesionály (Slovníček pojmů), neboť u některých duševních onemocnění je předčasné ukončení léčby spojené s vysokým rizikem návratu onemocnění.
Příklady z praxe
Jakou podporu či pomoci lidé potřebují nejčastěji ?
Jaké služby na tuto potřebu reagují?
Informace a orientace v situaci – informace o nemoci a její léčbě, jaké služby existují a co mohou nabídnout, na co mám nárok, jaká mám práva a ochrana práv, kde a jak o pomoc žádat, jaké služby jsou aktuálně dostupné atd.
On-line anonymní psychologické poradny
Telefonní linky důvěry
Ambulance psychiatrů a klinických psychologů
Základní a odborné sociální poradenství v rámci Služeb psychiatrické rehabilitace
Svépomocné organizace lidí trpících duševní poruchou
Organizace příbuzných a přátel lidí trpících duševní poruchou
Zdraví psychické i tělesné – duševní obtíže a jejich dopad na život, spánek, vedlejší účinky léků, podpora a porozumění situaci, předcházení zhoršení zdravotního stavu, řešení krizových stavů atd.
Krizová centra
Ambulance psychiatrů a klinických psychologů
Zaměstnání, práce, výkonové aktivity – volba vhodné profese, mapování pracovních dovedností, trénink pracovních dovedností, pomoc ve výběru zaměstnání, informace o trhu práce a o tom, jak hledat práci, pomoc v dojednání pracovních podmínek a podpora v nástupu do práce atd.
Služby psychiatrické rehabilitace
Ergoterapie
Úřad práce (www.urad-prace.cz)
Webové portály
(např. www.istp.cz, www.occupationsguide.cz, www.jobs.cz, www.prace.cz)
Bydlení, soběstačnost, péče o domácnost a o sebe – nalezení vhodného bydlení, trénink dovedností – nakupování, vaření, úklid atd., finanční hospodaření, hygiena, zdravý životní styl atd.
Služby psychiatrické rehabilitace
Ergoterapie
Sociální zajištění – zajištění bydlení, finančních zdrojů – nemocenská, dávky v nezaměstnanosti, invalidní důchod atd., informace na co mám nárok, pomoc ve vyřízení dávek, řešení dluhů, právní otázky atd.
Úřad práce (www.urad-prace.cz)
Česká správa sociálního zabezpečení (www.cssz.cz)
Základní a odborné sociální poradenství v rámci Služeb psychiatrické rehabilitace
Volný čas, záliby, zájmy – nalezení smysluplné aktivity, rovnováha mezi činností a odpočinkem, organizace svého času, dostupnost aktivit atd.
Služby psychiatrické rehabilitace
Organizace a aktivity dobrovolníků
Vztahy partnerské, rodinné, mezilidské – komunikace a trénink sociáních dovedností, podpora v udržení stávajících vztahů, nalezení nových přátel, partnera, sexuální oblast atd.
Ambulance psychiatrů a klinických psychologů
Služby psychiatrické rehabilitace
Poradna pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy
Seberozvoj, vzdělávání – orientace sám v sobě, co je pro mě důležité, pomoc ve vyhledání vhodného studia a podpora během studia, trénink dovedností potřebných pro studium atd.
Ambulance psychiatrů a klinických psychologů
Pedagogicko-psychologické poradny
Duchovní/spirituální oblast – vnitřní klid a pocit naplněnosti života, hledání smyslu života atd.
Duchovní služby
Green Doors doporučuje
Je možné, že i když jste se již léčili nebo léčíte, pociťujte v některé z životních oblastí nespokojenost. Věříme tomu, že před tím, než uděláme v životě nějakou změnu, nebo „akci“, musíme nejprve cítit potřebu stávající situaci změnit. Možná se nacházíte právě v tomto bodě, kdy jste začali vnímat, že něco jde dobře, ale některé věci potřebujete změnit. Pokud nespokojenost dosáhne určité míry, která je u každého z nás jiná, rozhodneme se a změnu uděláme. Proto, abychom to mohli udělat, se potřebujeme cítit připravení, věřit, že zvládneme změnu uskutečnit, vědět proč ji chceme uskutečnit a jak, mít představu, co nám přinese, věřit tomu, že změna pro nás bude pozitivní. Zároveň když něco měníme ve svém životě, má to zpravidla dopad i na lidi nebo situace kolem nás. Mnohem snáz změnu zrealizujeme, pokud cítíme podporu od svého okolí. Je tedy důležité vědět, jak se k našemu rozhodnutí okolí staví a zda nám může být oporou. Zároveň ne každá i dobře míněná „podpora“ je pro nás pomocí. Potřebujeme tedy také vědět, co a od koho potřebujeme konkrétně, co by nám v našem úsilí pomohlo, abychom o účinnou pomoc mohli požádat. Pro to vše je předpokladem, že jsme si vědomi toho, co je pro nás v životě důležité, že víme, co nás zajímá a baví, známe svoje možnosti a limity, že si uvědomujeme co chceme, umíme o sobě přemýšlet, rozhodnout se a realizovat to, co chceme. (Zdroj : O.s.Green Doors interní materiály, „Dotazník připravenosti“)
Pár tipů pro práci se sebou
1.
Zkuste se ohlédnout za tím, co vše se vám již podařilo. Můžete si pro sebe napsat “List svých úspěchů” na cestě ke zlepšení vašich obtíží či situace.
2.
Když se ohlédnete zpátky, co vám dosud nejvíce pomohlo?
3.
Pokud budete cítit zhoršení obtíží, co vám pomůže pokračovat v úsilí směřující k úzdravě?
4.
Pokud by došlo k vážnému zhoršení zdravotního stavu, jak chcete, aby proběhla podpora a pomoc od vašich blízkých a profesionálů?
5.
Když si představíte sami sebe např. za 3 – 5 let – záříte spokojeností a splnilo se vám vše, co jste chtěli. Jak váš život bude vypadat? Co bude ve vašem životě jiného? A jaký první krok pro to můžete udělat? Kdo nebo co vás v tom podpoří?
6.
Co pro vás nyní vystupuje jako nejdůležitější, co pociťujete, že potřebujete nejvíce?
7.
Co pro naplnění této potřeby můžete udělat sami? Jaké dovednosti, znalosti, zkušenosti máte pro to, abyste dosáhli toho, čeho chcete?
8.
Jaké zdroje ve vašem okolí můžete využít? Koho můžete požádat o pomoc a o jakou pomoc?
9.
Jak poznáte, že jste dosáhli toho, co jste chtěli? Podle čeho poznáte, že již podporu či pomoc nepotřebujete?
Možná jste si již na podobné otázky odpověděli a jste před realizací vašich plánů. Možná váháte, jakého pracovníka požádat o pomoc či jakou službu využít. Pokud cítíte potřebu větší podpory v jakékoli oblasti, chceme vás podpořit v tom, abyste své potřeby vyslovili a zkusili využít možné podpory od lidí ve vašem okolí a od odborných pracovníků.
Přejeme, ať je vaše cesta ke zlepšení psychických obtíží úspěšná, ať se splní vaše přání a dosáhnete toho, čeho chcete.