ASERTIVNÍ KOMUNITNÍ LÉČBA
Asertivní komunitní léčbu (assertive community treatment – ACT) charakterizují tyto prvky: multiprofesní tým včetně psychiatra, péče o pacienta je sdílena celým týmem, přímé poskytování služeb členy týmu, vysoká četnost kontaktů s pacientem, méně pacientů
BYT NA PŮLI CESTY
Byt na půli cesty je časově omezená služba klientům, kteří se ocitli v obtížných živ. situacích, založená na současném poskytování bydlení a sociálního tréninku, zaměřeného na rozvoj psychosociálních dovedností a dalších schopností klienta. Cílem je pomoci lidem v procesu postupného zapojování do samostatného, běžného života a stát se nezávislými na systému sociální pomoci, popřípadě tuto závislost minimalizovat.
CASE MANAGEMENT
Case management (případové vedení) je způsob péče ušitý na míru individuálním potřebám klienta, realizovaný prostřednictvím udělení odpovědnosti za posouzení klientovy situace a koordinace zdravotních, sociálních a dalších služeb jednomu pracovníkovi.
CASE MANAGER / PŘÍPADOVÝ PRACOVNÍK
Titul: Mgr., Bc., DiS
Vzdělání: sociální práce, zdravotní sestra, psychiatrická sestra
Specializace: specializační kurzy, průvodce klienta službami; přemosťuje
CENTRUM DENNÍCH AKTIVIT
Centra denních aktivit poskytuje klientům příležitost pro setkávání a vytváření sociálních kontaktů, emoční podporu, pomoc s řešením problémů a aktivační programy.
CENTRUM DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ
Pomáhá lidem se závažným duševním onemocněním v jejich vlastním přirozeném prostředí. Poskytuje komplexní, koordinovanou a včasnou péči pro lidi se závažným duševním onemocněním ve spádových oblastech. Zajišťuje akutní péči a časnou intervenci, léčbu a dlouhodobou podporu lidí s chronickým průběhem duševní nemoci v jejich běžném prostředí.
DENNÍ STACIONÁŘ
Denní stacionář je ambulantní sociální služba, která je poskytována lidem, kteří se z důvodu věku, zdravotního postižení, či dlouhodobého duševního onemocnění neobejdou bez neustálé pomoci jiné fyzické osoby.
ERGOTERAPEUT
Titul: Bc.
Vzdělání: vyšší odborné, bakalářské vysokoškolské – fakulta lékařská nebo zdravotnických studií
Specializace: ergoterapie, rehabilitace
CHRÁNĚNÁ DÍLNA
Chráněná dílna představuje specifické pracoviště pro občany, kteří mají ztíženou možnost – případně vůbec nemohou – uplatnit se na trhu práce, poskytuje jim pracovní a společenské uplatnění formou pracovní činnosti.
CHRÁNĚNÉ BYDLENÍ
Chráněné bydlení je residenční služba, která poskytuje klientům podle jejich individuálních potřeb takovou podporu, aby mohli v maximální míře vést běžný způsob života. Poskytuje se na dobu neomezenou.
INFORMAČNÍ CENTRA UŽIVATELŮ
Poskytování informací uživateli psychiatrických služeb o službách pro duševně nemocné a lidi v kontaktu s duševní nemocí, svépomocných aktivitách, volnočasových aktivitách, pracovních příležitostech atd.
KLINICKÁ PSYCHOLOGIE
Jde o specializované odvětví psychologie, které se zabývá diagnostikou, prevencí a terapií duševních potíží, poruch a onemocnění.
Klinický psycholog využívá poznatků všeobecné, vývojové, osobnostní a sociální psychologie k vypracování uceleného obrazu klientova problému. Hledá psychologické metody poznání, předcházení a řešení psychických potíží v nejširším slova smyslu. Kromě toho se zabývá také řešením nesnází v mezilidských vztazích, které klienti nejsou schopni zvládnout vlastními silami (např. poruchy emočního vývoje, vývojové osobnostní potíže, aktuální nebo chronické konfliktní stavy, nezvládání vlastního života v určité vývojové etapě nebo situaci, jakož i problémy způsobené organickými defekty a onemocněními).
KRIZOVÁ CENTRA A SLUŽBY
Poskytují neodkladnou, bezbariérovou a nestigmatizující psychiatrickou péči a kde je možné své obtíže konzultovat. Zpravidla jde o telefonickou krizovou pomoc, některá centra však nabízí i možný výjezd domů za člověkem ohroženým na zdraví. Některá krizová centra také nabízí krátkodobý pobyt, který umožní překonat krizovou situaci, aniž dojde k dlouhodobé hospitalizaci v nemocnici. Tuto pomoc využívají jak lidé, kteří sami obtíže vnímají, tak jejich blízcí a přátelé, kteří mají obavy o zdraví svého blízkého člověka či sami potřebují podporu. Neostýchejte se s pracovníky krizového centra spojit, je lepší svou situaci konzultovat zavčasu a hledat možné řešení, než vyčkávat, kdy se mohou obtíže zvětšit tak, že hospitalizace bude nevyhnutelná.
KRIZOVÁ POMOC
Krizová pomoc je službou, která odpovídá na klientův prožitek vlastní životní situace, již vnímá jako neodkladnou a naléhavou a ve stavu nouze ji není schopen řešit vlastními silami a z vlastních zdrojů. Cílem je poskytnout klientovi bezpečí, podporu a redukovat nebezpečí, snížit rizika prohlubování nepříznivé situace, podporovat jedince a jeho kompetenci v řešení problémů.
KURZY, TERAPEUTICKÉ A VOLNOČASOVÉ AKTIVITY
OSOBNÍ ASISTENCE
Cílem je pomoci člověku se zdravotním postižením zvládnout prostřednictvím osobního asistenta ty úkony, které by dělal sám, kdyby neměl postižení. Poskytuje se bez omezení místa a času.
POBYTY
Vícedenní výjezdové akce klientů s terapeuty. Různé typy programů (od rekreace po strukturované pobyty).
PODPOROVANÉ STUDIUM
Podporované studium je služba sociální rehabilitace zaměřená na podporu v oblasti studia (rozhodování se, začátku, návratu, udržení se a dokončování studia).
PODPOROVANÉ ZAMĚSTNÁVÁNÍ
Podporované zaměstnávání nabízí podporu lidem s duševním onemocněním, kteří si chtějí vybrat, získat a udržet placené zaměstnání v běžném pracovním prostředí. Spočívá v placené práci v integrovaném prostředí se zajištěním dlouhodobé individuální dlouhodobé a průběžně poskytované podpory poskytované před i při následném nástupu do běžné práce.
PORADNA
Poradna je služba, která poskytuje klientům informace o jejich právech, povinnostech a oprávněných zájmech. Nabízí různé možnosti řešení jejich problému nebo životní situace a napomáhá tyto možnosti realizovat.
PRACOVNÍ TERAPIE
Je součástí léčebného, terapeutického procesu (např. v nemocnicích, stacionářích…). Probíhá bez finančního ohodnocení s cílem ověřit si své schopnosti nebo zlepšit zdravotní stav.
PŘECHODNÉ ZAMĚSTNÁVÁNÍ
Přechodné zaměstnávání je časově limitovaný pracovně rehabilitační pokus umožňující lidem, kteří pro svůj handicap nejsou dočasně schopni obstát v běžném zaměstnání bez cizí pomoci, nácvik sociálních dovedností potřebných k získání zaměstnání a udržení se v něm.
PSYCHIATR
Titul: MUDr.
Vzdělání: lékař, lékařská fakulta
Specializace: psychiatrie, 1. nebo 2. atestace
PSYCHIATRICKÁ REHABILITACE
Stejně jako u zdravotní léčby se zjišťuje situace klienta, jeho možnosti (kapacita), jeho potřeby, a ve spolupráci s ním se vypracovává rehabilitační plán. Podle klientových potřeb se poskytují služby: chráněné bydlení, přechodné, podporované, tréninkové zaměstnávání, aktivity denního centra, sociálněprávní poradenství atd. Pravidelně se s klientem probírá naplňování plánu, dosahování cílů, a podle potřeby se plán reviduje. Důležité je to, že všechny činnosti vykonává klient sám, jen s nezbytnou podporou v míře, jaká je potřebná, v běžném prostředí, jež mu dává zpětnou vazbu a umožňuje mu ověřit si platnost toho, co zjistil v terapii.
Platí, že zdravotní péče bez rehabilitace má jen omezené možnosti a že rehabilitace bez zdravotní péče má také jen omezenou účinnost. Proto občanská sdružení poskytující služby psychiatrické rehabilitace úzce spolupracují s ošetřujícími lékaři.
PSYCHIATRICKÁ SESTRA
Titul: Bc., DiS.
Vzdělání: Střední zdravotnická škola a pomaturitní specializační vzdělání nebo VZŠ v oboru sestra pro psychiatrii
Specializace: doplňkové vzdělávací kurzy, možnost poskytování péče ve vlastním prostředí pacienta
PSYCHOFARMAKA
Často se užívají jako jeden z prostředků léčby duševních obtíží, jsou často diskutovanou otázkou. Některé mohou přinášet rychlou úlevu, u jiných efekt nastupuje teprve po několika týdnech užívání. Přesné informace o lécích a jejich účincích by Vám měl podat Váš ošetřující psychiatr nebo se můžete obrátit na Ambulance psychiatrů a Ambulance klinických psychologů.
Psychofarmaka, které se často užívají jako jeden z prostředků léčby duševních obtíží, jsou často diskutovanou otázkou. Některé mohou přinášet rychlou úlevu, u jiných efekt nastupuje teprve po několika týdnech užívání. Přesné informace o lécích a jejich účincích by vám měl podat váš ošetřující psychiatr. V současné době je poměrně široký výběr léků a došlo k výraznému vývoji v jejich účinnosti. Přesto někdy není lehké najít léky, které vyhovují individuálním potřebám a nějaký čas trvá, než se najde optimální kombinace a dávkování. Na druhou stranu se někdy podaří najít účinnou léčbu hned napoprvé. Závisí to z velké části na typu duševních obtíží, na jejich závažnosti a především na individuální vnímavosti k jednotlivým účinným látkám. Psychofarmaka mohou být velmi efektivní a pomoci v ústupu duševních obtíží, někdy je však jejich užívání spojené s určitými nežádoucími (vedlejšími) účinky. Vždy je třeba účinky léků konzultovat s ošetřujícím lékařem, se kterým můžete hledat úpravu léků a jejich dávkování a řešení případných nežádoucích účinků.
PSYCHOLOG
Titul: Mgr., PhDr.
Vzdělání: vysokoškolské studium jednooborové psychologie
Specializace: klinická psychologie (atestace)
PSYCHOTERAPEUT
Titul: MUDr., Mgr., PhDr.
Vzdělání: lékař, psycholog
Specializace: postgraduální vzdělání výcvik v psychoterapii (např. individuální, skupinové, rodinné), nemá zvláštní titul, ale certifikát ano
PSYCHOTERAPIE
Kromě jednotlivých psychoterapeutických praxípsychiatrů nebo klinických psychologů, kteří nabízejí zejména individuální psychoterapii, existují rovněž psychoterapeutická střediska, která poskytují komplexní psychoterapeutickou péči, často spojenou i s programy denních stacionářů, skupinové psychoterapie, ambulancemi psychiatrů a klinických psychologů nebo s přímým propojením na služby psychiatrické rehabilitace.
Psychoterapie pro lidi s duševními poruchami je potřebná nejen pro zmírnění příznaků či potíží, ale i pro zlepšení orientace ve svých postojích, přáních a potřebách, orientace ve vztazích k ostatním lidem. U závažnějších potíží je psychoterapie vhodná pro vytvoření osobních předpokladů, vůle a motivace k další psychiatrické či psychosociální rehabilitaci.
Psychoterapeutické služby pro pražské obyvatele nabízí řada webových stránek a různých praxí; některé tyto praxe nejsou provozovány ani zdravotníky či je provozují lidé, kteří jsou pro tuto práci nedostatečně erudováni a takto nabízená péče může být i poškozující.
Psychoterapii vhodnou pro léčbu psychických poruch a potíží mohou však provádět pouze lékaři nebo kliničtí psychologové s dosaženým vzděláním v systematické psychoterapii (funkční specializace v systematické psychoterapii).
RODINNÁ TERAPIE
Může pomoci překonat tuto náročnou situaci a podpořit udržení blízkých vztahů. Důležité je také říci, že blízcí lidé, rodina a přátelé se zpravidla soustředí na pomoc svému blízkému, což je velmi důležité. V takové životní situaci je však na místě vytvořit si také podporu a pomoc pro sebe sama. Bohužel se v praxi často setkáváme s rodinami, které příliš dlouho čerpali jen z vlastních sil a cítí, že již nemohou dále. Rodina má právo na stejnou míru podpory a informací o možném průběhu duševních potíží, možnostech léčby, dostupné pomoci a službách atd. jako sám člověk s duševními obtížemi.
RODINNÝ TERAPEUT
Titul: MUDr., Mgr., PhDr.
Vzdělání: lékař, psycholog
Specializace: postgraduální vzdělání výcvik v psychoterapii (např. individuální, skupinové, rodinné), nemá zvláštní titul, ale certifikát ano
SOCIÁLNÍ FIRMY A SOCIÁLNÍ DRUŽSTVA
Sociální firmy jsou samostatné provozy či podniky, které představují specifická pracoviště pro osoby s duševní poruchou. Provoz je podporován státními institucemi, event. sponzory a je zapojen do běžného tržního prostředí, často ve sféře služeb.
SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK
Titul: Mgr., Bc., DiS., PhDr.
Vzdělání: VOŠ – sociální práce, , sociální pedagogika, sociální a humanitární práce, charitní a sociální činnost.
VŠ vzdělání – sociální práce, sociální politika, právo nebo speciální pedagogika. Akreditované kurzy u sociálních pracovníků s praxí.
Specializace: podle praxe v zaměstnání (např. měst. úřad, nemocnice) nebo praxe u cílové skupiny (mentálně retardovaní, zbavení svéprávnosti ap.), mohou se stát např. veřejnými opatrovníky
SOCIOTERAPEUT
Titul: Bc., Mgr.
Vzdělání: Sociální práce, speciální pedagogika aj.
VŠ vzdělání – sociální práce, sociální politika, právo nebo speciální pedagogika. Akreditované kurzy u sociálních pracovníků s praxí.
Specializace: odborník na sociální diagnostiku
SVÉPOMOCNÉ SKUPINY
Překonávají asymetrii vztahu, který vzniká mezi profesionálním pomáhajícím a klientem. Lidé jsou spojeni zkušeností s určitým problémem. Členové svépomocných skupin se mohou vzájemně podělit o své zkušenosti s duševním onemocněním. Zjištění, že člověk není ve své situaci sám, přináší úlevu i naději. Členství je dobrovolné, důležité je pochopení a schopnost zpětná vazby k situaci, kterou znají ze svého života oni i ostatní. Může tak proběhnout nejen aktivní sdílení, ale také nabízení strategie řešení, vlastních osvědčených návrhů či učení ze zkušeností druhých. Svépomocné skupiny plynule propojují přirozené a uměle sestavené skupiny, protože je vytvářejí sami účastníci. Skupiny poskytují prostor pro výměnu názorů a myšlenek, pro vytváření nových pohledů na řešení problémů. Lidé získávají nové zkušenosti a dovednosti, skupina jim poskytuje bezpečný terén pro testování a dolaďování osvojených způsobů jednání. Lidé mohou mít podobné potřeby, mohou prožívat společné starosti, sdílet podobné zájmy.
TERÉNNÍ PROGRAM
Definice dle zákona o soc. službách (§69): Terénní programy jsou služby poskytované osobám, které vedou rizikový způsob života nebo jsou tímto způsobem života ohroženy. Služba je určena pro problémové skupiny osob, uživatele návykových látek nebo omamných psychotropních látek, osoby bez přístřeší, osoby žijící v sociálně vyloučených komunitách a jiné sociálně ohrožené skupiny. Cílem služby je tyto osoby vyhledávat a minimalizovat rizika jejich způsobu života. Služba může být osobám poskytována anonymně.
ESET-HELP: Snižování rizikového chování uživatelů návykových látek, minimalizace zdravotních rizik spojených s užíváním drog (hepatitida, HIV atp.) prostřednictvím programu Harm Ruduction a zabránění šíření infekčních chorob. Dalšími cíli jsou motivace klientů k abstinenci a ke změně životního stylu. Pro motivované klienty slouží terénní program jako informační zdroj a mezistupeň mezi klientem a zařízeními zajišťujícími léčbu.
TERÉNNÍ PSYCHIATRICKÉ SESTRY
Spolupracují s ambulantním psychiatrem, podávají informace a podporují v užívání léků, pomáhají ve zvládání běžných denních činností a v případě zhoršení zdravotního stavu poskytují podporu pro překlenutí obtíží, aby nemuselo dojít k hospitalizaci. Podporu v domácím prostředí, nácvik běžných denních činností a pracovních dovedností atd. nabízí také Ergoterapeut nebo pracovník v rámci služby Case managemet (Služby psychiatrické rehabilitace).
TRÉNINKOVÉ RESOCIALIZAČNÍ PRACOVIŠTĚ
(Tréninkové kavárny/tréninková místa). Podobné jako chráněná dílna. Vzniká bez dohody s úřadem práce, je provozováno organizací poskytující programy zaměstnávání. Umožňuje trénink pracovních a sociálních dovedností zpravidla v méně chráněných podmínkách za podpory terapeuta. Klienti přicházejí do kontaktu s veřejností. Častým cílem je návrat na otevřený trh práce. Je časově omezeno (zpravidla na 0,5 – 1 rok).